backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Školní družina

Ve středu 22. 5. se žáci ze dvou oddělení školní družiny vydali do Všestar nedaleko Hradce Králové do Archeoparku pravěku. 

Zde na děti čekala cesta hodně do minulosti a třída 2. C se proměnila v lovce v době ledové a děti z 1. B se staly prvními zemědělci.

Lovci si vyzkoušeli nejen lovení zvířat pomocí jednoduchého oštěpu a vrhače, ale také zpracování kořisti jako řezání pazourkem, opracování kůže i kostí a výrobu jednoduchých nástrojů. Také se podívali do jeskyně na pravěké malby, kly mamuta a dozvěděli se další zajímavosti o životě v pozdní době ledové.

Zemědělci už měli život trochu jednodušší. Ti se naučili mlýt obilí a další zpracování vypěstovaných plodin. Měli k dispozici už lepší nástroje, se kterými si mohli vyzkoušet např. sekání dřeva. Také si prohlídli obydlí prvních zemědělců.

Samozřejmou třešničkou za poznáním byl nákup suvenýrů, velké oblibě se těšily pazourky, hroty oštěpů nebo dobové ozdoby.

Michaela Musílková, Blanka Nadrchalová

V dubnu se dvě oddělení školní družiny zúčastnily vzdělávacího programu ve Východočeském muzeu v Pardubicích.

Třída 1. B se podívala do expozice moderního skla S.K.L.E.M. - SVĚT KRÁSY, LEHKOSTI, ELEGANCE a MAGIE v pedagogickém ateliéru. Byl tu pro ně připraven vzdělávací program s názvem Krása skla, při kterém děti zapojily všechny své smysly a nechaly se okouzlit moderním sklem.

Třída 2. C se vydala do Vojtěchova sálu, kde je čekal vzdělávací program Dej si pozor na zubra. Děti si poslechly legendu, jak se dostal zubr na erb Pernštejnů a svého zubra si namalovaly a pojmenovaly. Nechyběla ani závěrečná bitva, kdy použily všechny vyslechnuté informace k tomu, aby zubra přelstily.

Za odměnu za splnění všech úkolů se pak děti cestou zpět do školy zastavily na zmrzlině.

Michaela Musílová, Blanka Nadrchalová

Ve sředu 15. 5. 2024 vyrazily děti z 2. A a 2. B s družinkou na výlet do Archeoparku ve Všestarech. První skupinka měla program Život prvních zemědělců, ve kterém si na modelu představily krajinu prvních zemědělců a podobu jejich sídlišť. Do jednoho z domu se ve skanzenu podívaly, prohlídly si ho a představily si, jaké místnost k čemu sloužily. Děti si dále vyzkoušely práci na poli s dřevěnou motykou, sekání dřeva replikami pravěkých seker a drcení obilí na zrnotěrce. Děti také měly možnost ochutnat obilnou placku připravovanou na ohništi. 

Druhá skupinka navšítivila program Lovci poslední doby ledové. Děti se seznámily s dobou posledních lovců na našem území. Mohly si vyzkoušet práci s pazourkovými nástroji, ukázaly si, jak se lidé dříve šatili, zdobili a jaké vytvářeli umění. Také navštívily repliku pravěkého obydlí. Na konci programu si mohly zaházet oštěpem z ruky i pomocí vrhače. 

Třešničkou na dortu byla cesta na výlet autoubusem Dynamo Pardubice, která byla pro děti velkým zážitkem. Všem se nám výlet moc líbil. smiley

V úterý 16. 4. si děti z 2.A a 2.B vyšly do Ekocentra Paleta. 2.A se zúčastnila programu Lesní kouzla. Děti se pomocí pohádky dostaly do minulosti, kdy lidí věřili na spoustu kouzelných bytostí. Pak jednu takovou bytost sledovaly na zahradě Ekocentra a získávaly indicii, kterou musely vyluštit a vytvořit kouzlo, pomocí kterého se jim může splnit přání. Děti získaly povědomí o roli lesů v mytologii a pohádkách a učily se, jak se ke stromům chovat.

2.B se zúčastnila programu Jeden za všechny. Po úvodním seznámení si děti měly možnost zahrát některé kooperativní hry směřující k potlačení sobeckosti a pochopení nezbytnosti spolupráce a přátelství. V rámci her a diskusí byla dětem vysvětlena nezbytnost spolupráce a důvěry v ostatní při většině činností.

Oběma skupinkám se program líbil a společně jsme si všichni užili hezké odpoledne.smiley

 

Dne 14. 2. 2024 vyrazily žáci 2.A s družinkou na exkurzi do Východočeského muzea v Pardubicích. V prostorách zámku na nás čekal program Zahraj si Pardubice. Žáci se seznámily s nejznámějšími příběhy dějin města Pardubice, např. Velká pardubická, Zlatá přilba. Dále jsme se dozvěděli o historii Východočeského divadla Pardubice a vlakového nádraží. Měly jsme možnost podívat se na staré reklamy a porovnávali je s těmi dnešními. V neposlední řadě jsme na exkurzi navštíli koloniál a dětský pokojíček, který jsme si mohli také vyrobit.

Exkurze byla zábavná, zajímavá a dozvěděli jsme se mnoho nového. Moc jsme si to užili. smiley

Poslední týden před Vánoci jsme si s dětmi ve družince zpříjemnily výrobou a zdobením vánočních ozdob. U tvoření jsme sledovaly vánoční filmy, poslouchaly koledy a mlsaly. Každý si odnesl domů až 4 ozdobičky. Někteří také zdobily a ochutnávaly perníčky. Předvánoční týden jsme ukončily v pátek předáváním dárečků a ochutnávkou cukroví, které si děti přinesly. 

Přeji všem rodičům i dětem krásné svátky, bohatého Ježíška a v novém roce hodně zdraví, lásky a úspěchů. 

Lucie Vavřínová smiley

Děti z druhých tříd, které navštěvují školní družinu, společně s paní vychovatelkami Luckou Vavřínovou, Míšou Musílkovou a Mílou Řihoškovou vyrazily na odpolední předvánoční výlet na krásný zámek Hrádek u Nechanic.

Na zámku na nás čekal program s názvem Vánoce na Hrádku, kde jsme si společně s průvodcem prohlédli krásně vánočně vyzdobené zámecké interiéry, obdivovali jsme vánoční stromečky ozdobené tradičními ozdobami z papíru, slámy, šišek, ovoce a dalších materiálů a prostřené zámecké štědrovečerní tabule. Také jsme se dozvěděli, jak se slavily Vánoce nejen na zámku, ale i v podzámčí a také jsme si povídali o adventních tradicích.

Děti velmi pozorně poslouchaly všechny informace a obdivovaly zámecké komnaty rodu Harrachů.

Po prohlídce jsme se zastavili i v zámecké kavárně a samozřejmě nesměl chybět oblíbený nákup suvenýrů, abychom měli památku na tento výlet.

Michaela Musílková

Ve středu 6. prosince se děti ve školní družině radovaly z nadílky, kterou jim v oddělení zanechal Mikuláš.
Za finančního přispění Magistrátu města Pardubic byly děti obdarovány ovocnými džusy a sladkostmi. 
V jednotlivých odděleních si pak děti a jejich paní vychovatelky užily Mikuláššké odpoledne se soutěžemi, tancováním a dalšími aktivitami dle jejich výběru. 
Celá akce měla u dětí velký úspěch, což dokládají i pořízené fotografie.

Michaela Musílková

Začátkem prosince podnikly děti prvních ročníku výpravu za „Tajemstvím vánočních dárků“ do Východočeského muzea v Pardubicích. V expozici Zahraj si Pardubice se dozvěděly, jaké dárky dostávaly děti v 19. a na počátku 20. století a jaký měly tyto dárky význam a symboliku. Vrcholem programu byla kreativní dílna, kde se děti ponořily do světa umění. S nadšením a radostí si každé dítě vytvořilo svou vlastní vánoční ozdobičku.

 

Náš družinový přírodovědný kroužek je skvělou příležitostí, jak rozvíjet zvídavost a lásku k přírodě. Děti se vydávají na nezapomenutelnou výpravu do říše zvířátek, kde již měly možnost poznat hada, želvu, morče, králíčka. Zkoumaly jejich jedinečné chování, stravovací návyky a způsoby, jakými se přizpůsobují svému prostředí. Naše setkání jim poskytlo prostor pro diskusi o odpovědnosti v péči o domácí mazlíčky a o to, jaký význam mají v našich životech.