I letos jsme se s chutí pustili do výroby vánočních přání a ozdob, které budou směřovat do všech koutů Evropy. Ozdoby by měly být vytvořené tak, aby charakterizovaly místo, kde byly vyrobeny. Hodně často je však naše fantazie bez místní příslušnosti, ba i bez národnosti. Ale to nevadí - snaha se cení a ozdoba udělá příjemci radost i tak.
V Evropské výměně vánočních ozdob bývá tradičně zapojeno víc jak tři stovky škol. Ty jsou rozdělené do náhodných skupin. V našem týmu je 24 škol (23 + my) ze 12 států. Odkud jsou? Ze Španělska, Rumunska, Itálie, Rakouska, Francie, Británie, Portugalska, Polska, Litvy... Tady jsou na mapě:
https://padlet.com/doubravovamichaela/evropsk-v-m-na-v-no-n-ch-ozdob-202...
Ozdoby spolu s přáním odesíláme už za pár dní. Do začátku adventu by naopak k nám měly přijít tolik očekávané zásilky. Z nich pak vytvoříme výstavu na Vánoční jarmark a den otevřených dveří na Benešovce. Těšíme se na to.
Michaela Doubravová, Pavlína Jezdinská a tvůrci ozdob z áčka :)
Jedna akce střídá druhou... tak by se dal charakterizovat tento týden. Po lezení, Martinovi, laskavcovi (a samozřejmě také po klasickém učení) jsme v pátek zaměřili svou pozornost na Sametovou revoluci. Vysvětlili jsme si pojmy jako je demokracie, revoluce, totalita, diktatura... Pak jsme se rozlosovali do trojic přímo tematicky - pomocí provázků... pro práci v týmech je totiž potřeba táhnout za jeden provaz. Po té jsme postupně procházeli chodbou a hledali stanoviště s textem. Museli jsme pozorně číst, abychom společně našli správné řešení a mohli doplnit písmeno do tajenky. Že se nám to ne vždy zdárně podařilo, se ukázalo ve třídě. Doplňovali jsme získané informace do pracovního listu... a moc dobře nám to nešlo. Čtení s porozuměním a vyhledávání informací v textu ještě musíme hodně trénovat.
O moc lépe se nám dařilo tvoření společného "velkoformátového" obrazu. Byl složený z 24 dílů a každý se o jeho dokončení zasloužil. Kdo na něm byl? Václav Havel, první československý a pak též český svobodně zvolený prezident.
Dokázali jsme se domluvit a to je velký pokrok. I tady jsme táhli za jeden provaz - stejně tak jako studenti a nakonec i další lidé před 35lety 17. listopadu.
Michaela Doubravová, Pavlína Jezdinská a čtenáři z áčka :)
Svatého Martina jsme v naší třídě vítali už několikrát. Letos jsme si s ním uspořádali čtenářskou lekci. Nebylo to ale jen o čtení s porozuměním - také jsme vybarvovali, kreslili, pracovali s časovou osou a na řadu přišel i pětilístek a životabáseň... (modří vědí ). Protože jsme měli v pondělí po "lezení" málo času, naše svatomartinské vyučování pokračovalo i ve středu. Hned ráno bojovali holky a kluci o mistra AZ kvízu. Některé odpovědi jsme tipovali, ale to vůbec nevadilo, protože jsme se dozvěděli spoustu nových informací. Po taktickém výkonu vyhrály páťačky! Páťáci udělali zásadní chybu v tom, že se příliš soustředili na blokaci soupeřek... a ony je převezly.
Svatý Martin se nám krásně prolnul s "laskavcem" - Mezinárodním dnem laskavosti, který se každoročně slaví 13. listopadu a to už od roku 1999. V našem áčku jsme se zamysleli, co to vlastně laskavost je. Vnímáme ji jako vlastnost, která pomáhá druhým i nám. Dobrých skutků není nikdy dost a je třeba je i ocenit. My jsme si dnes laskavé úkoly losovali a vymýšleli další při doplňování laskavých vět. I ten nejmenší laskavý čin může někomu zpříjemnit den.
Michaela Doubravová, Pavlína Jezdinská a laskavci z áčka :)
P.S.: Svatý Martin laskavec rozhodně byl už jen proto, že se rozdělil s žebrákem o svůj plášť. Husy prominou, ale je to tak.
V úterý 12. listopadu 2024 jsme vyrazili za poznáním do ekocentra Paleta. Čekal nás program "Jak to vidí nevidomí". Zkusili jsme si, jak se žije těm, kteří nemají to štěstí, aby viděli svět kolem sebe. Přesvědčili jsme se "na vlastní kůži", že to není vůbec jednoduché. Se zakrytýma očima jsme si zkusili zavázat tkaničky, vložit zápalky do krabičky, věšet prádlo, skládat tričko, odemknout si, naplnit skleničku... nebo rozpoznat bankovky a mince. Dokonce jsme četli Braillovo písmo.
U Louise Braille na chvíli zůstaneme. Vynálezce celosvětově uznávaného bodového písma byl absolventem Institutu pro nevidomou mládež v Paříži. To byla historicky první škola takového typu vůbec. Založil ji francouzský pedagog Valentin Haüy, který se narodil 13. listopadu 1745. Na památku tohoto prvního učitele a vychovatele nevidomých dětí si každoročně 13. listopadový den připomínáme Mezinárodní den nevidomých.
Paleťácký program rozšířil naše obzory. Uvědomili jsme si, že máme opravdové štěstí, že nám zrak slouží. Mohli jsme si vyzkoušet brýle, ve kterých jsme viděli jako ti, kteří trpí zrakovou poruchou a další speciální pomůcky. A rádi jsme je odložili... Pomocí scénky jsme si nacvičili některé možnosti pomoci nevidomým. Zas víme o kousek víc.
Pavlína Jezdinská, Šárka Culková a vidoucí holky a kluci z áčka :)
Znovu jsme řádili v pardubické Sokolovně na Olšinkách. Opět to uteklo hodně hodně rychle... a užili jsme si to úplně nejvíc moc! Děkujeme!
Michaela Doubravová, Pavlína Jezdinská a lezci z áčka :)
Poprázdninový týden začal Halloweenským vyučováním. A byl to horrrrorrrrr! Hrůzostrašné postavy se trousily brzy po ránu (měli jsme ještě nultou hodinu třídnickou snídani...) do jedové chýše... rozumějte do třídy. Pod dohledem kostlivců, duchů, pavouků... jsme se v týmech pustili do čtení, luštění, počítání, vymýšlení...i kreslení. Už víme, jak a proč probíhají české Dušičky, kde vznikl Halloween (a že to není americký svátek...) a že v Mexiku je Día de los Muertos (Den mrtvých) nejoblíbenějším a nejvýznamnějším svátkem a že tam nikdo nesmutní - naopak toto období lidé považují za šťastné období a slaví a slaví... i na hrobech a hřbitovech. Mexická lebka nám posloužila k procvičování pádů a shody přísudku s podmětem.
Mexičané dávají na oltáře k fotkám zesnulých příbuzných dobré jídlo. My jsme za odměnu dostaly usekané prsty. Chutnaly sladce.
Michaela Doubravová, Pavlína Jezdinská a zombíci z áčka :)
Za chvíli tu bude konec prvního čtvrtletí... to to letí! LISTOPAD je tu a s ním akce a důležité termíny pro naše áčko. Tady jsou:
Těšíte se? Těšte se!
Michaela Doubravová, Pavlína Jezdinská pro holky a kluky z áčka :)
Pomozte nám připomenout hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu, a získat prostředky na jejich podporu a zachování příběhů prostřednictvím Paměti národa, jejíž databáze a workshopů využíváme ve výuce moderních dějin. Je tu podzim a to znamená, že se blíží každoroční sbírka ke Dni válečných veteránů společnosti Post bellum/Paměť národa. Po celý měsíc budou po celé zemi i na naší škole k dostání červené květy máků, které si připínáme na klopu jako symbol úcty k hrdinům. Jako každý rok bude kasička s máky po celý listopad umístěna v 1.patře v kabinetu pí. uč. Schoberové a pí. uč. Vodákové. Doporučená částka za květ máku je 50,- Kč. Děkujeme předem za Vaše příspěvky! Irena Schoberová
Ve čtvrtek 24. října 2024 "po o" jsme se vydali do Paláce Pardubice. Chtěli jsme si rozšířit své znalosti z přírodovědy. A zadařilo se!
Na interaktivní výstavě s názvem Mezi námi zvířaty jsme si mohli porovnávat své schopnosti s vybranými zvířaty, zjistit jak vidí včela nebo pes, otestovat svůj sluch a paměť nebo prozkoumat, co zvířata přitahuje nebo naopak odpuzuje... Co myslíte? Kdo skočí dál - Tom nebo klokan? Kdo běži rychleji - Miky nebo pes? Kdo vidí lépe - paní učitelka nebo kočka?
Michaela Doubravová, Pavlína Jezdinská a přírodovědci z áčka :)
Dnes se v 50 m plaveckém bazénu konaly závody základních i středních škol.
...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210, 775 056 070
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz