Dne 26.11. jsme se třidy 8.A a 8.B vydali na výlet do hlavního města Prahy, kde jsme navštívili přednášku o státních symbolech České republiky.
Tato přednáška se konala v Obecním domě, kde jsme se dozvěděli, jak se v průběhu dějin formovaly české státní symboly, jak vznikla česká státní vlajka, co symbolizují barvy na ní a jak vlajku správně vyvěsit. Povídali jsme si o našem státním znaku, ale také o hymně nebo pečeti. Po přednášce samotné jsme měli možnost prohlédnout si některé prostory Obecního domu.
Na závěr našeho výletu jsme se vydali do nedalekého obchodního domu Palladium, kde jsme si užili dvě hodiny plné nákupů a samozřejmě jsme se nezapomněli posilnit na cestu zpět do Pardubic.
Tento kulturní výlet hodnotíme jako velice zdařilý a těšíme se na další.
Ve středu 27. 11. 2024 se na naší škole uskutečnilo školní kolo Dějepisné olympiády. Téma letošního ročníku bylo: "Ve středu zájmu člověk aneb Péče o duši a tělo od osvícenství po španělskou chřipku 1740-1920."
Z přihlášených 30 účastníků se nakonec dostavil tucet statečných, který se pustil do řešení zapeklitých otázek.
Mezi všemi nejlépe obstála Jesica Dujac 9.C s 57 b z celkového počtu 60. Druhé místo rovněž se skvělým výkonem obsadil jeden z nejmladších účastníků Matyáš Shejbal 7.B s 52 b. A třetí místo obsadila Eva Targošová 9.A s 49 b.
Celkově úspěšně vyřešilo zadání 9 žáků a jen 3 unikla hranice 60% úplně těsně.
Děkuji všem účastníkům za kvalitní výkony a postupujícím přeji hodně štěstí a úspěchů v okresním kole v lednu.
Schobi
V posledních podzimních dnech jsme s výběrem žáků nejstarších ročníků navštívili našeho severního souseda Polsko.
První den nás čekalo seznámení s temnou historií lidstva a to návštěva bývalého koncentračního tábora Osvětim a Osvětim-Březinka. Návštěva míst, kde za 2. světové války zemřely miliony lidí, byla velikým poučením a silným životním zážitkem.
Druhý den žáci navštívili jedno z nejkrásnějších polských měst s unikátním geniem loci - Krakov. Procházku městem jsme započali v bývalé židovské čtvrti Kazimierzi. Pokračovali jsme k rezidenci polských králů na Wawel. Odtud jsme pokračovali na Rynek Główny s pauzou na oběd. Během oběda se ulice Krakova změnily v pohádkově zasněžené. Odpoledne jsme dokončili procházkou a informacemi o místní univerzitě a slavných osobnostech z řad bývalých pedagogů a studentů a vyzkoušeli jsme si i jízdu místní hromadnou dopravou. Po troše adrenalinu jsme zakončili návštěvu Krakova nákupy.
Třetí den nás čekaly proslulé solné doly ve Wieliczce, zapsané na seznamu památek UNESCO. Solná nádhera, kterou vykouzlila příroda a poté dotvořily šikovné lidské ruce, vzbuzuje obdiv a úctu.
Velké poděkování patří průvodkyni Veronice a řidiči Tomášovi, díky kterým jsme prožili bezproblémový pobyt obohaceni o spoustu nových zážitků a informací.
Těšíme se na příště - do zobaczenia następnym razem!
J. Mivaltová + I. Schoberová + K. Vodáková
Ve dnech 6. – 8. 11. se třídy 8.B a 8.C zúčastnily ekologického programu v Oucmanicích, který byl zaměřen na zvýšení povědomí o udržitelnosti a ochraně životního prostředí.
Program byl opravdu nabitý. Dozvěděli jsme se o tradičních materiálech i nových technologiích, které se dají při stavbě domu využít. S lektory jsme si povídali o možnostech šetření energie a vody, v rámci hry „Jak vylepšit dům“ jsme se s přidělenými financemi snažili snížit energetickou náročnost budovy.
Jelikož k domu patří i zahrada, probíhala jedna z lekcí venku. Zde jsme si vyzkoušeli starost o zvířátka, hrabali listí nebo čistili okolí rybníka. Díky tomu jsme si uvědomili, kolik práce s sebou přináší starost o dům se zahradou a zvířaty.
Všechny aktivity směřovaly k následné tvorbě projektu, při kterém jsme ve skupinkách navrhovali „ekodům“ – ekologický dům, který je energeticky úsporný, využívá obnovitelné zdroje energie a je postaven z ekologických materiálů. Výsledné návrhy jsme prezentovali a vzájemně si hodnotili na poslední části našeho společného třídenní programu.
Třídy 8.C a 8.B
V. Červenková, I. Sobolíková, I. Fišerová
Pomozte nám připomenout hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu, a získat prostředky na jejich podporu a zachování příběhů prostřednictvím Paměti národa, jejíž databáze a workshopů využíváme ve výuce moderních dějin. Je tu podzim a to znamená, že se blíží každoroční sbírka ke Dni válečných veteránů společnosti Post bellum/Paměť národa. Po celý měsíc budou po celé zemi i na naší škole k dostání červené květy máků, které si připínáme na klopu jako symbol úcty k hrdinům. Jako každý rok bude kasička s máky po celý listopad umístěna v 1.patře v kabinetu pí. uč. Schoberové a pí. uč. Vodákové. Doporučená částka za květ máku je 50,- Kč. Děkujeme předem za Vaše příspěvky! Irena Schoberová
Vybraní žáci z osmých a devátých tříd dostali možnost zúčastnit se Brány jazyků. Gymnázium Mozartova pořádalo projektové odpoledne, kde se žáci zábavnou formou mohli seznámit s cizími jazyky. Konkrétně to byla angličtina, francouzština, španělština a ruština. Žaci plnili různé úkoly a zapojovali se do rozličných aktivit, zkoušeli si zapamatovat nová slovíčka a fráze z pro ně neznámých jazyků. Zároveň toto odpoledne mělo sloužit jako podnět pro žáky, aby tyto jazyky na gymnáziu chtěli studovat. Žaci si odpoledne užili a osvojené znalosti nám nadšeně předávali hned v dalších společných hodinách.
J. Mivaltová
Osmé a deváté ročníky navštívily ve středu a ve čtvrtek putovní muzeum československých legií.
Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného, který je vyzbrojený dělem a kulomety.
Odborný výklad poskytli školním třídám průvodci v replikách legionářských stejnokrojů, kteří skupinu prováděli jednotlivými vagony.
Schobi
Škola v přírodě – Zderaz u Skutče
Do tohoto malebného místa se vydaly třídy 7.B a 9.B. Ubytováni jsme byli v hotelu Renospond.
Na místo nás dopravil krásný červený autobus HC Dynamo Pardubice. Po ubytování, obědě a krátkém odpočinku jsme se vydali do lesa, kde byla připravená hra s názvem Lesní samoobsluha. Po večeři nám zpříjemnila čekání na spánek N. Jirásková z 9.B, která si přichystala pro spolužáky hru, která proběhla v lese hned u hotelu a téma bylo v duchu strašidelných filmů. Po vyhodnocení hry jsme znaveni ulehli ke spánku.
V úterý jsme dostali obědový balíček na cestu a vyšli jsme ráno na autobus. Ten nás dopravil na místo, odkud jsme se v týmech měli dostat zpět do hotelu. Nebylo to ovšem tak jednoduché. Kudy se máme vydat bylo totiž zašifrované ve zprávách, které jsme po cestě museli najít. Šifry byly různé od Morseovy abecedy až po neviditelné písmo. Všechny týmy dorazili zpět na místo v pořádku. Jen nohy trochu bolely.
Ve středu ráno jsme se po snídani vydali na malou procházku kousek od hotelu. Navštívili jsme skalní obydlí, která byla využívána ještě v 19. století nemajetnými lidmi, a minimuzeum Zderazský domeček. Po vydatném obědě jsme se vydali do zemědělského družstva podívat se na moderní stroje a pohladit si krávy a telata.
Ve čtvrtek dopoledne jsme se opět procházkou vydali na návštěvu záchranné stanice Pasíčka. Kde jsme se zúčastnili předem domluveného programu s prohlídkou. Odpoledne jsme si zašli na něco dobrého do restaurace Polanka. Večer jsme si také užili. Koncert O. Krále a diskotéku jsme protančili až do noci.
Páteční den už se nesl v duchu balení, úklidu a čekání na autobus. Někdo si čekání zpříjemnil na hřišti, jiný deskovými hrami.
Výstupem z červeného autobusu skončilo naše dobrodružství ve Zderazi a v pondělí zase hurá do školy.
Ivana Sobolíková, Ilona Fišerová, Alžběta Valachová
V rámci pracovních činností si žáci sedmého ročníku naší školy prožívají „nezapomenutelný zážitek“ – výrobu hrací kostky ze dřeva. Tato kreativní aktivita nejenže podporuje jejich řemeslné dovednosti, ale také rozvíjí spolupráci a týmovou práci.
Základní pracovní operace se dřevem
V průběhu projektu se děti učí základní pracovní operace se dřevem, jako je měření, orýsování, správné upínání dřeva, precizní řezání, pilování, rašplování a jeho broušení. Tyto dovednosti nejenže podporují jejich manuální zručnost, ale také rozvíjí důležité technické kompetence.
Týmová práce a spolupráce
Výroba hrací kostky je nejen individuální úkol, ale také skvělá příležitost k týmové práci. Děti se učí komunikovat, sdílet nápady a řešit případné problémy společně. Tato zkušenost je nejen pro ně vzdělávající, ale také přináší radost ze sdílené tvorby.
Kreativita a vlastní nápady
Každý žák má možnost vyjádřit svou kreativitu a originální myšlenky při vytváření své vlastní hrací kostky. Tím se podporuje jejich schopnost přemýšlet kreativně a hledat inovativní řešení.
Výsledek a prezentace
Na konci projektu jsou dokončené hrací kostky prezentovány na stránkách školy ve fotogalerii. Rodiče a ostatní žáci tak mají příležitost obdivovat práci svých dětí a spolužáků.
Projekt hrací kostky ze dřeva je skvělým příkladem toho, jak lze vzdělání propojit s praktickými dovednostmi a podnítit zájem dětí o ruční práce. Další výrobek, který prověří naše řemeslné dovednosti bude plátovaná podložka na vaření.
Mokříž
Dnes jsme strávili den bádáním a prací v grafickém designu v Automatických mlýnech. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. V první části jsme si zahráli na badatelský tým a zkoumali různé barvy rostlin, zvířat a ptačího peří. Ve zkumavkách jsme míchali barvy přírodní a umělé s kyselinou citronovou a sodou a pozorovali jsme reakci. Ve druhé části jsme se dozvěděli zajímavé informace o grafickém designu a zkusili si vytvořit svůj obrázek.Děti byly nadšené a moc je to bavilo. Určitě jsme zde nebyli naposledy. IS
Vánoce jsou časem, kdy se (v ideální případě) zastavíme a trávíme čas s rodinou, ať...
Ve čtvrtek 19. prosince se v naší velké tělocvičně odehrál již VI....
Ve středu 18. prosince 2024 jsme na Benešovce zažili hodinu robotiky, na...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210, 775 056 070
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz