Pomozte nám připomenout hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu, a získat prostředky na jejich podporu a zachování příběhů prostřednictvím Paměti národa, jejíž databáze a workshopů využíváme ve výuce moderních dějin. Je tu podzim a to znamená, že se blíží každoroční sbírka ke Dni válečných veteránů společnosti Post bellum/Paměť národa. Po celý měsíc budou po celé zemi i na naší škole k dostání červené květy máků, které si připínáme na klopu jako symbol úcty k hrdinům. Jako každý rok bude kasička s máky po celý listopad umístěna v 1.patře v kabinetu pí. uč. Schoberové a pí. uč. Vodákové. Doporučená částka za květ máku je 50,- Kč. Děkujeme předem za Vaše příspěvky! Irena Schoberová
Naše škola je pravidelným účastníkem ligy škol v orientačním běhu. Závodí se v několika kategoriích podle věku. Prvního kola, které proběhlo 25.9., se zůčastnilo 47 žáků z naší školy. V tomto kole jsme obsadili 2. místo. Druhé kolo se běželo za krásného počasí 9.10. Na start se postavilo za naši školu 40 běžců. I v tomto závodu jsme získali 2. místo.Celkově nám za obě podzimní kola patří druhé místo za Gymnáziem Dašická. Všem gratulujeme a děkujeme za účast. V březnu a v dubnu se těšíme na dvě jarní kola.
Paarová Zora
Osmé a deváté ročníky navštívily ve středu a ve čtvrtek putovní muzeum československých legií.
Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného, který je vyzbrojený dělem a kulomety.
Odborný výklad poskytli školním třídám průvodci v replikách legionářských stejnokrojů, kteří skupinu prováděli jednotlivými vagony.
Schobi
.Vážení rodiče, milí žáci,
již třetí rok začínáme ve stejné sestavě a já bych nám všem chtěla popřát, aby jsme vše zvládli v pohodě, harmonii, vzájemné shodě a podpoře a hlavně ve zdraví.
Hned od září máme naplánované některé akce:
- 3 žáci se účastní aktuálního poznávacího zájezdu do Anglie
- 17. 9. 2024 návštěva expozice Dny české státnosti, Obecní dům Praha (pokusíme se spojit i s prohlídkou krypty Národního památníku hrdinů heydrichiády pod kostelem sv. Cyrila a Metoděje) - platí se pouze cesta
- 18. 9. 2024 od 8:00 komentovaná prohlídka Legiovlaku, Hlavní nádraží Pardubice - zdarma
- podzimní termín, návštěva Ekocentra Paleta
- 14. - 18. 10. 2024 sportovní soustředění Horní Malá Úpa
... další na sebe jistě nenechají čekat.
Sledujte prosím i stávající termínovku k závodům + děti dostávají ještě průběžně info a přihlášky i orientačnímu a přespolnímu běhu, příp. dalším soutěžím.
Od středy 4. 9. 2024 probíhá výuka dle rozvrhu s výjimkou odpoledního vyučování (AP zcela v režii trenérů). Plavání v rámci PSHV začne od pátku 13. 9. 2024.
Informace k veškerým platbám sledujte na bakalářích - Komens.
Pohodový školní rok 2024/2025
Schobi
Preventivní program “Před tabulí, za tabulí”
Ve středu 17. 4. 2024 se uskutečnilo poslední setkání třídy 7.A v rámci preventivního programu “Před tabulí, za tabulí”, který organizuje Pedagogicko-psychologická poradna Ústí nad Orlicí. Tento program je zaměřen na zlepšení vzájemných vztahů mezi žáky a eliminaci nevhodného chování ve třídě.
Během tří schůzek, které proběhly v průběhu školního roku, se žáci zapojili do různých her a aktivit, které byly navrženy tak, aby podporovaly týmového ducha a vzájemné porozumění. Díky těmto interaktivním technikám se žáci nejen lépe poznali, ale také se naučili efektivněji komunikovat a spolupracovat. Cílem je nejen prevence nežádoucího chování, ale také podpora pozitivního sociálního klimatu ve třídě.
Výsledky programu jsou pozitivní. Učitelé i žáci si všimli zlepšení v atmosféře třídy a snížení počtu konfliktů. Program tak přispěl k vytvoření přátelského a podporujícího prostředí, které je klíčové pro úspěšné vzdělávání.
Schobi
Beseda na Policii České republiky: Otevřený dialog o šikaně a kyberšikaně
V rámci vzdělávacího a preventivního programu byla pro žáky 7.A na Policii České republiky uspořádána beseda zaměřená na problematiku šikany a kyberšikany. Tato přednáška měla za cíl nejen informovat, ale především vybavit žáky nástroji, jak se proti těmto negativním jevům bránit a jak je rozpoznat.
Šikana a kyberšikana jsou tématy, která se dotýkají mnoha dětí a dospívajících. V době digitálních technologií a sociálních sítí se stává kyberšikana čím dál tím větším problémem. Během besedy byly žákům představeny různé formy šikany včetně kybergroomingu a byly jim vysvětleny možné důsledky takového chování.
Policisté se snaží na vývoj trestné činnosti reagovat včas a přijímají adekvátní rozhodnutí, jak této problematice čelit a jak jí předcházet. Prevence je v tomto ohledu klíčová. Proto byl kladen velký důraz na to, aby žáci neznámým lidem nesdělovali osobní údaje a vyvarovali se jakýchkoliv schůzek s neznámou osobou, která jim přes elektronické prostředky nabízí své přátelství. Důležitou součástí besedy bylo také diskutování o tom, jak se chovat bezpečně na internetu a jak rozpoznat potenciální nebezpečí. Na závěr byly promítány dva minifilmy věnované kyberšikaně, představující situace, kdy je oběť záměrně ponižována a obtěžována prostřednictvím internetu a mobilních telefonů.
Tato beseda přispěla k vytvoření prostředí, kde se žáci mohou otevřeně vyjadřovat k tématům, která je trápí, a učit se, jak se chránit před negativními vlivy.
Schobi
Program “Nicholas Winton: Síla lidskosti” představil příběh muže, jehož činy změnily osudy stovky dětí během temných časů druhé světové války. Žáci 8. ročníků a 7.A se seznámili s jeho hrdinstvím a altruismem v pátek 12.4.2024.
Nicholas Winton, mladý burzovní makléř z Anglie, se v roce 1939 rozhodl jednat v době, kdy mnozí zavírali oči. Organizoval řadu transportů, které zachránily 669 českých hlavně židovských dětí před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech. Tyto děti byly bezpečně převezeny do Velké Británie, kde našly nový domov.
Příběh Nicholase Wintona je příkladem toho, že jednotlivec má sílu změnit svět k lepšímu. Jeho příběh byl představen žákům prostřednictvím dokumentárního filmu a následné diskuse, které vedl dramaturg a vedoucí vzdělávacího programu pan Zdeněk Tulis. Tato událost nejenže obohatila vzdělávací program školy, ale také poskytla žákům příležitost zamyslet se nad hodnotami, jako jsou odvaha, empatie a lidskost.
Program “Nicholas Winton: Síla lidskosti” je důkazem, že příběhy o hrdinství a lásce k bližnímu mají stále své místo ve vzdělávání mladé generace. Naši žáci si odnesli nejen nové poznatky, ale i inspiraci stát se lepšími lidmi a aktivně se podílet na tvorbě světa plného porozumění a pomoci.
Nicholas Winton a jeho “děti” jsou důkazem, že lidskost a dobrota jsou silami, které mohou překonat i ty největší překážky.
Schobi
V rámci pracovních činností si žáci sedmého ročníku naší školy prožívají „nezapomenutelný zážitek“ – výrobu hrací kostky ze dřeva. Tato kreativní aktivita nejenže podporuje jejich řemeslné dovednosti, ale také rozvíjí spolupráci a týmovou práci.
Základní pracovní operace se dřevem
V průběhu projektu se děti učí základní pracovní operace se dřevem, jako je měření, orýsování, správné upínání dřeva, precizní řezání, pilování, rašplování a jeho broušení. Tyto dovednosti nejenže podporují jejich manuální zručnost, ale také rozvíjí důležité technické kompetence.
Týmová práce a spolupráce
Výroba hrací kostky je nejen individuální úkol, ale také skvělá příležitost k týmové práci. Děti se učí komunikovat, sdílet nápady a řešit případné problémy společně. Tato zkušenost je nejen pro ně vzdělávající, ale také přináší radost ze sdílené tvorby.
Kreativita a vlastní nápady
Každý žák má možnost vyjádřit svou kreativitu a originální myšlenky při vytváření své vlastní hrací kostky. Tím se podporuje jejich schopnost přemýšlet kreativně a hledat inovativní řešení.
Výsledek a prezentace
Na konci projektu jsou dokončené hrací kostky prezentovány na stránkách školy ve fotogalerii. Rodiče a ostatní žáci tak mají příležitost obdivovat práci svých dětí a spolužáků.
Projekt hrací kostky ze dřeva je skvělým příkladem toho, jak lze vzdělání propojit s praktickými dovednostmi a podnítit zájem dětí o ruční práce. Další výrobek, který prověří naše řemeslné dovednosti bude plátovaná podložka na vaření.
Mokříž
V neděli 17.12. se na zimním stadionu v Chrudimi uskutečnilo první ŠAKalí bruslení. Účast byla hojná, bruslili malí i velcí, s hokejkama i bez a všichni si to moc užili.
Těšíme se, že akci brzy zopakujeme.
Trenérka Lucka, paní uč. Štrofová a Kakosová
Benešovka se již tradičně v polovině listopadu vydala na poznávací zájezd - tentokráte do Německa.
Na úvod přišlo malé množství adrenalinu, protože jsme nevyjížděli v plném počtu, ale od Prahy bylo vše v naprostém pořádku. Na programu byla první den návštěva skvostného zámku Sanssouci a městečka Postupim. Dále jsme se přesunuli do Berlína a navštívili proslulou televizní věž na Alexanderplatzu. Celé odpoledne nás pronásledovalo nevlídné počasí, které se však těsně před výstupem na věž umoudřilo a Berlín jsme mohli obdivovat v atmosféře večerních světel.
Druhý den jsme strávili procházkou po berlínských památkách. Na skok jsme se zastavili v Checkpoint Charlie Muzeu - expozici věnované osudům lidí pokoušejících se překonat berlínskou zeď. A samozřejmě nesměly chybět berlínská Top: Braniborská brána/Brandenburger Tor, Spolkový sněm/Bundestag, Úřad kancléře zvaný pračka, legendární ulice Pod lipami/Unter den Linden, památník holokaustu, Berlínský dóm, Červená radnice/Rotes Rathaus a zakončeno opět na Alexanderplatzu s televizní věží/Fernsehturm s rozchodem na nákupy.
Třetí den jsme se rozloučili s Berlínem u East Side Gallery. Cestou k domovu jsme ještě zvládli vyzkoušet střevíček Popelky na schodišti zámku Moritzburg a prohlédnout si centrum Drážďan a Hygienické muzeum. V pořádku jsme se vrátili zpět.
Zájezd jsme si užili, navštívili zajímavá místa a těšíme se zase na příště.
J. Mivaltová + K. Vodáková + I. Schoberová
Dnes se v 50 m plaveckém bazénu konaly závody základních i středních škol.
...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210, 775 056 070
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz