backgroundbackgroundbackgroundbackgroundbackground
Separator

Třída 7.B

Pomozte nám připomenout hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu, a získat prostředky na jejich podporu a zachování příběhů prostřednictvím Paměti národa, jejíž databáze a workshopů využíváme ve výuce moderních dějin. Je tu podzim a to znamená, že se blíží každoroční sbírka ke Dni válečných veteránů společnosti Post bellum/Paměť národa. Po celý měsíc budou po celé zemi i na naší škole k dostání červené květy máků, které si připínáme na klopu jako symbol úcty k hrdinům. Jako každý rok bude kasička s máky po celý listopad umístěna v 1.patře v kabinetu pí. uč. Schoberové a pí. uč. Vodákové. Doporučená částka za květ máku je 50,- Kč. Děkujeme předem za Vaše příspěvky! Irena Schoberová

Masopust, ostatky, končiny, fašank… To vše jsou názvy pro období od Tří králů po Popeleční středu, po které následuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Nejznámější a nejveselejší jsou však poslední dny masopustu spojené s radovánkami, tancem a hodováním.

I tento rok jsme si nenechali ujít masopustní průvod, který tradičně pořádá ZŠ Waldorfská společně s Městským úřadem Pardubice V. Přípravy na tento den však nebyly jednoduché. Hodné maminky a babičky šily, zruční tatínkové a dědečkové pomáhali vyrábět různé rekvizity a ve škole jsme se snažili kostýmy doladit barevným kartonem, krepovým papírem či slámou. A tak jsme společnými silami vyráběli kostýmy tradičních postav masopustu jako je kominík, květinářka,Turek, slaměný, žid, smrtka, ras či medvěd nebo selka.  Po náročném tvoření nám byl odměnou den, kdy jsme se mohli vydat na průvod. Nejprve naše cesta vedla k sídlu rychtáře (starosty), který pověřil Laufra masopustním průvodem. Pak nechybělo nic, aby mohlo být zahájeno v doprovodu živé kapely masopustní veselí s tancem a tradičními masopustními pochutinami jako jsou koláče či zabíjačkové dobroty.

Závěrem nesmíme opomenout poděkování všem žákům za jejich nadšení a kreativní tvoření masek. A samozřejmě velké díky patří organizátorům za povedenou akci.

K. Vodáková, M. Doubravová, P. Jezdínská

 

Začátek školního roku 2024/25 jsme si zpříjemnili výletem do jižní Anglie. Co všechno jsme navštívili a prožili už vám dítka jistě poveděly, já posílám navíc "pár" fotek. Jsem moc ráda, že naše třída tvořila početné jádro skupiny a doufám, že stejně jako já si děti přivezly skvělé zážitky. 

M. Odvárková

Přeji všem krásné a pohodové prázdniny a těším se v září. 

Červnové půlené hodiny českého jazyka a matematiky jsme si trošku zpříjemnili hodinami vaření. Jak šikovní kiuchaři nám rostou v 6.B se můžete podívat v galerii. Tvorba pomazánek, to by bylo moc easy, žáci se vrhli rovnýma nohama na pořádnou gastronomii. Testovali jsme jídla jako kuřecí na kari, pizzu, různé druhy těstovinových omáček, tortily, sladké i slané. yes

V polovině května jsme se vydali na náš první společný pobyt ve škole v přírodě, a to na Malou Skálu do hotelu Kavka. Protože nás bylo méně, vzali jsme s sebou i kolegy z 8.B. Pondělní cestu na Kavku jsme si zpestřili návštěvou zámku Dětenice a následně pivovaru. Tam se nám moc líbilo, dokonce jsme i smočili rty do místního pěnivého moku. Odpoledne jsme dorazili na hotel a po ubytování se vydali prozkoumávat terén. Děti vůbec netušily, jaké “peklo” je čeká následující dny. Od úterý do pátku jsme nachodili přes šedesát kilometrů, do kopce, do kopce a zase do kopce. Zjistili jsme, že v okolí Malé Skály prostě rovinku nenajdeme a že dohonit míč kopnutý omylem přes ochrannou síť je zhola nemožné. Vyšlápli jsme spoustu vyhlídek a dostali se ke zřícenině hradu Vranov. Ve středu jsme si trošku odpočnuli u míčových a kolektivních her, ale jenom proto, abychom nasbírali síly na čtvrteční celodenní výlet do Bozkovských dolomitových jeskyní a Železného Brodu. Každý náročný den jsme zakončovali místní výbornou točenou zmrzlinou. Večery jsme trávili fanděním našemu hokejovému týmu u plátna, hraním “logických” her nebo závěrečnou diskotékou. Počasí nám celý týden přálo, někteří se opálili, jiní spálili, pršet nám začalo až po cestě zpět do Pardubic, zřejmě aby nám nebylo líto, že je pobyt u konce.  

Děkujeme všem za krásné zážitky a pohodový týden na horách. 

 

Paní uč. Odvárková, Rutteová, Klepalová a Kubanová 

 

Výprava do Amazonie – barvy přírody, tak se jmenoval program, který jsme absolvovali v centru Sféra. Na začátku se nás ujala sympatická lektorka Markéta a provedla nás nejprve sálem s ohromným modelem zeměkoule, na kterém nám ukázala, co nás bude v příští hodince a půl čekat. Chtěla po nás spoustu různorodých informací, které jsme hravě sypali z rukávů (je vidět, že biologie a zeměpis nás baví). Poté jsme se přesunuli do laboratoře. Spousta z nás pracovala s mikroskopem poprvé, ale po hodině z nás byli profíci. Dvanáct statečných se rozdělilo do tří skupin - entomologické, ornitologické a biologické. V daných skupinách jsme pozorovali mrtvý hmyz, ptačí peří či květy různorodých rostlin. Poté přišla na řadu “chemická” část, dostali jsme za úkol zjistit, které nabízené vzorky barev jsou přírodního původu a které chemického. Občas sice nějaká zkumavka silně probublala, ale k výbuchu nedošlo a my zjistili, jak zásadité či kyselé prostředí ovlivňuje změnu barev. Paní lektorka s námi byla nadmíru spokojená, asi postřehla náš potenciál pro výzkumné bádání. Trošku závidíme druhé skupince 6.B, kterou tento program čeká na začátku června. 

M.Odvárková

V rámci výuky dějepisu jsme si zkusili zajímavou aktivitu, která žáky zavedla do světa starověkého Egypta. Žáci měli za úkol vytvořit krátké sdělení pomocí hieroglyfů, což jsou symbolické znaky používané starověkými Egypťany k zápisu informací a textů. Museli se tak nejdříve seznámit s hieroglyfickým písmem a naučit se rozpoznávat jednotlivé znaky. Poté si sami vyzkoušeli vytvořit krátké sdělení, například jméno, krátkou větu nebo přání.

Voda

V úterý 27.února jsme se spolu s 8.B vydali na výlet do Prahy. Cílem naší cesty byla návštěva divadelního představení Sněhová královna. Pro spoustu dětí byl muzikál premiérou v jejich kulturním životě. Cesta autobusem do Prahy utekla svižně a už po dvou hodinkách jsme mohli obdivovat krásné prostory divadla Karlín. Samotné představení nás bavilo, nádherné kostýmy, jevištní výprava a především skvělé pěvecké výkony hlavních představitelů. Musím moc pochválit celou naši partu za vzorné chování. Určitě jsme za kulturními zážitky nevyrazili naposled.

M. Odvárková, K. Kubanová, D. Rutterová

Začátkem listopadu měly šesté ročníky možnost zpestřit si výuku dějepisu návštěvou Východočeského muzea v Pardubicích. Zde pro nás byl připraven v archeologické expozici Proti proudu času výukový program s názvem Cesta do pravěku. Vydali jsme se tak na dobrodružnou cestu od sběračů a lovců mamutů přes dobu bronzovou až k době osídlení našeho území Kelty. Dozvěděli jsme se spoustu nových ale i pro nás známých informací o životě pravěkých lidí jako je obživa, pohřbívání či vyrábění uměleckých předmětů. Nakonec jsme si zkusili rozluštit šifru psanou keltskými runami.

Vodáková