V pondělí 4.11. jsme vyrazili opět do Ekocentra Paleta, tentokráte na program Nákupy s rozumem. Byl to průřez finanční gramotností, přes ekologii až po business marketing. Vyzkoušeli jsme si třídění odpadků, ale největší zábava byla při vytváření fiktivní firmy a obchodování na trhu. Jak nám to šlo se můžete podívat ve fotogalerii.
M. O.
Ve středu 4.12. se konal Vánoční jarmark. Přípravy jsme započali již o pár týdnů dříve, abychom nachystali výrobky a vymysleli program, který zaujme. Nakonec zvítězilo malování na obličej, kterého se tedy ujaly naše holky: Emilka, Anežka, Míša, Káťa, pod vedením paní učitelky Báry Prausové. Jak to dívkách šlo se můžete podívat ve fotogalerii. Kluci zvolili praktičtější věci - občerstvení, podávala se káva, domácí limonáda a dokonce kombucha. Z výrobků opět nejvíce šly na dračku pletené figurky, samozřejmě laděné vánočně - tímto patří velký díky celé Matyášově rodince. Vybraná částka putuje nadaci Dobrý anděl.
Moc děkuji všem zúčastněným žákům za úžasnou organizaci a spolupráci, rodičům za návštěvu a přispění na dobrou věc.
Krásné Vánoce
Ve středu 27. 11. 2024 se na naší škole uskutečnilo školní kolo Dějepisné olympiády. Téma letošního ročníku bylo: "Ve středu zájmu člověk aneb Péče o duši a tělo od osvícenství po španělskou chřipku 1740-1920."
Z přihlášených 30 účastníků se nakonec dostavil tucet statečných, který se pustil do řešení zapeklitých otázek.
Mezi všemi nejlépe obstála Jesica Dujac 9.C s 57 b z celkového počtu 60. Druhé místo rovněž se skvělým výkonem obsadil jeden z nejmladších účastníků Matyáš Shejbal 7.B s 52 b. A třetí místo obsadila Eva Targošová 9.A s 49 b.
Celkově úspěšně vyřešilo zadání 9 žáků a jen 3 unikla hranice 60% úplně těsně.
Děkuji všem účastníkům za kvalitní výkony a postupujícím přeji hodně štěstí a úspěchů v okresním kole v lednu.
Schobi
Pomozte nám připomenout hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu, a získat prostředky na jejich podporu a zachování příběhů prostřednictvím Paměti národa, jejíž databáze a workshopů využíváme ve výuce moderních dějin. Je tu podzim a to znamená, že se blíží každoroční sbírka ke Dni válečných veteránů společnosti Post bellum/Paměť národa. Po celý měsíc budou po celé zemi i na naší škole k dostání červené květy máků, které si připínáme na klopu jako symbol úcty k hrdinům. Jako každý rok bude kasička s máky po celý listopad umístěna v 1.patře v kabinetu pí. uč. Schoberové a pí. uč. Vodákové. Doporučená částka za květ máku je 50,- Kč. Děkujeme předem za Vaše příspěvky! Irena Schoberová
Masopust, ostatky, končiny, fašank… To vše jsou názvy pro období od Tří králů po Popeleční středu, po které následuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Nejznámější a nejveselejší jsou však poslední dny masopustu spojené s radovánkami, tancem a hodováním.
I tento rok jsme si nenechali ujít masopustní průvod, který tradičně pořádá ZŠ Waldorfská společně s Městským úřadem Pardubice V. Přípravy na tento den však nebyly jednoduché. Hodné maminky a babičky šily, zruční tatínkové a dědečkové pomáhali vyrábět různé rekvizity a ve škole jsme se snažili kostýmy doladit barevným kartonem, krepovým papírem či slámou. A tak jsme společnými silami vyráběli kostýmy tradičních postav masopustu jako je kominík, květinářka,Turek, slaměný, žid, smrtka, ras či medvěd nebo selka. Po náročném tvoření nám byl odměnou den, kdy jsme se mohli vydat na průvod. Nejprve naše cesta vedla k sídlu rychtáře (starosty), který pověřil Laufra masopustním průvodem. Pak nechybělo nic, aby mohlo být zahájeno v doprovodu živé kapely masopustní veselí s tancem a tradičními masopustními pochutinami jako jsou koláče či zabíjačkové dobroty.
Závěrem nesmíme opomenout poděkování všem žákům za jejich nadšení a kreativní tvoření masek. A samozřejmě velké díky patří organizátorům za povedenou akci.
K. Vodáková, M. Doubravová, P. Jezdínská
Začátek školního roku 2024/25 jsme si zpříjemnili výletem do jižní Anglie. Co všechno jsme navštívili a prožili už vám dítka jistě poveděly, já posílám navíc "pár" fotek. Jsem moc ráda, že naše třída tvořila početné jádro skupiny a doufám, že stejně jako já si děti přivezly skvělé zážitky.
M. Odvárková
Červnové půlené hodiny českého jazyka a matematiky jsme si trošku zpříjemnili hodinami vaření. Jak šikovní kiuchaři nám rostou v 6.B se můžete podívat v galerii. Tvorba pomazánek, to by bylo moc easy, žáci se vrhli rovnýma nohama na pořádnou gastronomii. Testovali jsme jídla jako kuřecí na kari, pizzu, různé druhy těstovinových omáček, tortily, sladké i slané.
V polovině května jsme se vydali na náš první společný pobyt ve škole v přírodě, a to na Malou Skálu do hotelu Kavka. Protože nás bylo méně, vzali jsme s sebou i kolegy z 8.B. Pondělní cestu na Kavku jsme si zpestřili návštěvou zámku Dětenice a následně pivovaru. Tam se nám moc líbilo, dokonce jsme i smočili rty do místního pěnivého moku. Odpoledne jsme dorazili na hotel a po ubytování se vydali prozkoumávat terén. Děti vůbec netušily, jaké “peklo” je čeká následující dny. Od úterý do pátku jsme nachodili přes šedesát kilometrů, do kopce, do kopce a zase do kopce. Zjistili jsme, že v okolí Malé Skály prostě rovinku nenajdeme a že dohonit míč kopnutý omylem přes ochrannou síť je zhola nemožné. Vyšlápli jsme spoustu vyhlídek a dostali se ke zřícenině hradu Vranov. Ve středu jsme si trošku odpočnuli u míčových a kolektivních her, ale jenom proto, abychom nasbírali síly na čtvrteční celodenní výlet do Bozkovských dolomitových jeskyní a Železného Brodu. Každý náročný den jsme zakončovali místní výbornou točenou zmrzlinou. Večery jsme trávili fanděním našemu hokejovému týmu u plátna, hraním “logických” her nebo závěrečnou diskotékou. Počasí nám celý týden přálo, někteří se opálili, jiní spálili, pršet nám začalo až po cestě zpět do Pardubic, zřejmě aby nám nebylo líto, že je pobyt u konce.
Děkujeme všem za krásné zážitky a pohodový týden na horách.
Paní uč. Odvárková, Rutteová, Klepalová a Kubanová
Výprava do Amazonie – barvy přírody, tak se jmenoval program, který jsme absolvovali v centru Sféra. Na začátku se nás ujala sympatická lektorka Markéta a provedla nás nejprve sálem s ohromným modelem zeměkoule, na kterém nám ukázala, co nás bude v příští hodince a půl čekat. Chtěla po nás spoustu různorodých informací, které jsme hravě sypali z rukávů (je vidět, že biologie a zeměpis nás baví). Poté jsme se přesunuli do laboratoře. Spousta z nás pracovala s mikroskopem poprvé, ale po hodině z nás byli profíci. Dvanáct statečných se rozdělilo do tří skupin - entomologické, ornitologické a biologické. V daných skupinách jsme pozorovali mrtvý hmyz, ptačí peří či květy různorodých rostlin. Poté přišla na řadu “chemická” část, dostali jsme za úkol zjistit, které nabízené vzorky barev jsou přírodního původu a které chemického. Občas sice nějaká zkumavka silně probublala, ale k výbuchu nedošlo a my zjistili, jak zásadité či kyselé prostředí ovlivňuje změnu barev. Paní lektorka s námi byla nadmíru spokojená, asi postřehla náš potenciál pro výzkumné bádání. Trošku závidíme druhé skupince 6.B, kterou tento program čeká na začátku června.
M.Odvárková
Ve středu 22.1. se uskutečnil, v rámci Olympiády dětí a mládeže Pardubického kraje, turnaj...
Vánoce jsou časem, kdy se (v ideální případě) zastavíme a trávíme čas s rodinou, ať...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210, 775 056 070
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz