Pomozte nám připomenout hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu, a získat prostředky na jejich podporu a zachování příběhů prostřednictvím Paměti národa, jejíž databáze a workshopů využíváme ve výuce moderních dějin. Je tu podzim a to znamená, že se blíží každoroční sbírka ke Dni válečných veteránů společnosti Post bellum/Paměť národa. Po celý měsíc budou po celé zemi i na naší škole k dostání červené květy máků, které si připínáme na klopu jako symbol úcty k hrdinům. Jako každý rok bude kasička s máky po celý listopad umístěna v 1.patře v kabinetu pí. uč. Schoberové a pí. uč. Vodákové. Doporučená částka za květ máku je 50,- Kč. Děkujeme předem za Vaše příspěvky! Irena Schoberová
Masopust, ostatky, končiny, fašank… To vše jsou názvy pro období od Tří králů po Popeleční středu, po které následuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Nejznámější a nejveselejší jsou však poslední dny masopustu spojené s radovánkami, tancem a hodováním.
I tento rok jsme si nenechali ujít masopustní průvod, který tradičně pořádá ZŠ Waldorfská společně s Městským úřadem Pardubice V. Přípravy na tento den však nebyly jednoduché. Hodné maminky a babičky šily, zruční tatínkové a dědečkové pomáhali vyrábět různé rekvizity a ve škole jsme se snažili kostýmy doladit barevným kartonem, krepovým papírem či slámou. A tak jsme společnými silami vyráběli kostýmy tradičních postav masopustu jako je kominík, květinářka,Turek, slaměný, žid, smrtka, ras či medvěd nebo selka. Po náročném tvoření nám byl odměnou den, kdy jsme se mohli vydat na průvod. Nejprve naše cesta vedla k sídlu rychtáře (starosty), který pověřil Laufra masopustním průvodem. Pak nechybělo nic, aby mohlo být zahájeno v doprovodu živé kapely masopustní veselí s tancem a tradičními masopustními pochutinami jako jsou koláče či zabíjačkové dobroty.
Závěrem nesmíme opomenout poděkování všem žákům za jejich nadšení a kreativní tvoření masek. A samozřejmě velké díky patří organizátorům za povedenou akci.
K. Vodáková, M. Doubravová, P. Jezdínská
V pátek 18.10. náš výlet za kulturou pokračoval do Ideonu na výstavu středních škol. Tato výstava nám určitě pomůže při výběru dalšího studia a pokud ne, tak to byla alespoň pěkná procházka. :)
V nabídce byla spousta škol, např. umělecké, zdravotní, pedagogické, jazykové atd. Od škol, co nás zaujaly, jsme mohli obdržet letáček a doma s rodiči prodiskutovat volbu střední školy a budoucího povolání.
Naštěstí na toto zasadní rozhodnutí máme ještě rok.
Tým novinářek z 8.C
Dne 18.10. jsme navštívili kulturní dům na Dukle, kde jsme se zúčastnili anglického divadelního představení. Hlavní postavou byl Peter Black, který si hledal práci a v průběhu děje vyzkoušel hned několik různých zaměstnání. Představení bylo názornou ukázkou hledání zaměstnání v dospělém životě.
8.C si tuto akci užila.
Vybraní žáci z osmých a devátých tříd dostali možnost zúčastnit se Brány jazyků. Gymnázium Mozartova pořádalo projektové odpoledne, kde se žáci zábavnou formou mohli seznámit s cizími jazyky. Konkrétně to byla angličtina, francouzština, španělština a ruština. Žaci plnili různé úkoly a zapojovali se do rozličných aktivit, zkoušeli si zapamatovat nová slovíčka a fráze z pro ně neznámých jazyků. Zároveň toto odpoledne mělo sloužit jako podnět pro žáky, aby tyto jazyky na gymnáziu chtěli studovat. Žaci si odpoledne užili a osvojené znalosti nám nadšeně předávali hned v dalších společných hodinách.
J. Mivaltová
Milí rodiče,
ráda bych Vás informovala o tom, že se nám v rámci třídy podařilo sestavit redakční tým, který bude zodpovědný za informování o zajímavých akcích, kterých se jako třída zúčastníme. Doufám, že se Vám práce našeho redakčního týmu bude líbit a že tímto způsobem budete lépe informováni o dění ve třídě a škole.
Novináři: Veronika Šírová, Eliška Dobrovská, Beáta Kuklíková a Eliška Pertlová
S pozdravem
třídní učitelka
Veronika Červenková
Dne 19.9.2024 jsme navštívili se třídou 8.C legiovlak na pardubickém hlavním nádraží. Legiovlak je putovní muzeum, které bylo vytvořeno jako věrná replika legionářského vlaku z let 1918 - 1920.
Během naší návštěvy jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Zjistili jsme, jaký život naši legionáři během první světové války vedli, prohlédli jsme si místa, kde spali, ošetřovali zraněné nebo vedli boje. Překvapily nás drsné podmínky v poskytování lékařského ošetření a v osobní hygieně. Ve vlaku totiž chyběla toaleta.
Na konci prohlídky jsme si mohli vyhledat informace o našich předcích, kteří byli legionáři.
Eliška Dobrovská, Veronika Šírová, Beáta Kuklíková
Osmé a deváté ročníky navštívily ve středu a ve čtvrtek putovní muzeum československých legií.
Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného, který je vyzbrojený dělem a kulomety.
Odborný výklad poskytli školním třídám průvodci v replikách legionářských stejnokrojů, kteří skupinu prováděli jednotlivými vagony.
Schobi
Ve čtvrtek 9. 5. se vybraní žáci 7. a 9. ročníků zúčastnili v parku Na Špici akce s názvem „Den Evropy“. Hlavním organizátorem bylo informační středisko Evropské unie Europe Direct Pardubice. Děti soutěžily v týmech ve sportovních a především vědomostních disciplínách, které byly zaměřeny na evropské státy. Žáci řešili různé kvízy či otázky, které podporovaly nejen znalostní rozměr, ale také týmovou práci a strategické myšlení. Nechyběly ani zajímavé nepovinné úkoly, které pro nás připravila Střední zdravotnická škola Pardubice. Žáky nejvíce zaujaly aktivity, kdy se učili resuscitovat či měřit krevní tlak.
Naši školu reprezentovali tři týmy, které ukázaly sportovní schopnosti, soutěživost, ale i velké vědomosti a jsme hrdi na jejich výkony! Dva týmy naší školy se umístily na bedně! 1. místo získali Jáchym Hrdina, Robin Petric a Jakub Šmíd, 3. místo vybojovali Vašek Horák, Karin Kamarytová, Matouš Klejch, Dominik Šrajer a Veronika Vrbová. Gratulujeme všem účastníkům za skvělé výsledky a děkujeme za reprezentaci naší školy.
K. Vodáková, J. Kopecký
Ve čtvrtek 20. března se naše škola proměnila na veselé místo plné barev, radosti a kreativity díky Velikonočnímu jarmarku.
Děti z našich tříd spolu s paní učitelkou Mivaltovou a paní učitelkou Vodákovou připravily širokou škálu vlastnoručně vyrobených produktů - králíčků z kartonu i látky, ozdobných květináčů a srdcí z větví břízy, které byly nabízeny na prodej. Návštěvníci mohli nejen zakoupit vyráběné poklady, ale také se zúčastnit dílniček, kde si mohli vytvořit vlastnoruční výrobky nebo zasadit osení. Díky tomu se děti staly nejen marketingovými speliasty na prodej a propagaci hotových výrobků, ale i asistenty v kreativních dílničkách.
Užili jsme si skvělý čas plný kreativity a radosti z vydařených výrobků, ale navíc nás může potěšit i fakt, že jsme za naše třídy přispěli více než 3000 kč nadaci Dobrý anděl.
Díky moc všem, kteří se podíleli na této úžasné události.
Darina Zelinková
Třídní schůzky od 17 hodin, Schůzka třídních důvěrníků v 16 hodin v učebně hudební výchovy.
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210, 775 056 070
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz