Druhou polovinou října se řítíme neskutečnou rychlostí. V českém jazyce stále opakujeme a procvičujeme předložky a předpony a dostali jsme se ke zdvojeným souhláskám. V matematice jsme už před časem rozšířili naše obzory až k číslům do 10 000 a nyní si je sčítáme, odčítáme, násobíme i dělíme. Pamětně, rozkladem i písemně. Naučili jsme se je i zaokrouhlovat. Vlastivěda nás provedla všemi kraji Čech, Moravy i Slezska. Víme, kdo řídí stát, čím se řídíme my a jaké jsou symboly naší vlasti. Zkoumáme mapy a měřítka a tím využijeme i matematiku.
Ve středu 20. října jsme společně prožili DEN STROMŮ. Je to svátek, který stromy oslavuje prostřednictvím jejich společného sázení. My jsme je sice nesázeli, ale plnili hned několik úkolů, ve kterých hrál strom hlavní roli.
Svátek vznikl v polovině 19. století v americké Nebrasce. V současné době se Den stromů slaví ve více než 40 zemích světa. Datum oslav se však liší a to podle klimatických podmínek daného místa. U nás, na Slovensku nebo i v Polsku byl 20. říjen zvolen proto, že je v mnoha lokalitách vhodné počasí pro sázení stromů. Navíc je podzim časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami. Však i my pozorujeme to parádní zbarvení školní zahrady z našich oken v prvním patře.
V rámci projektového vyučování jsme si vytvořili myšlenkovou mapu s významem, který pro nás stromy mají. Zabrousili jsme i do češtiny a vymýšleli jsme na každou hlásku slova strom jednu charakteristickou vlastnost.
Objevovali jsme, kolik pohádek se v lese odehrává a kolik rčení obsahuje nějaký druh stromu. Však i naše znalosti jsou silné jako dub, snad nerosteme jako dříví v lese a rozhodně nemlčíme jako pařez... Ten jsme si také popsali a už víme, co všechno nám dokáže prozradit. Příští týden nás ještě čeká "stromová" osmisměrka a písnička Uhlíře a Svěráka.
Popovídali jsme si i o životních cyklech listnatých i jehličnatých stromů a zopakovali jsme si, co se s nimi děje na jaře, v létě, na podzim i v zimě. My jsme si ve třídě vytvořili STROM PŘÁTELSTVÍ. Na listy jsme si napsali vzkazy pro kamarády, celé naše áčko nebo také pro paní učitelku ...
Nakonec jsme přeci jen i SÁZELI. I když ne stromečky, ale ŠIŠKY. Vyzkoušíme si, jak šikovní jsme "zahradníci". Sázení nás moc bavilo a dokonce jsme si své květináče i vyzdobili. Teď už "jen" vlhčit, opečovávat, zaznamenávat pokroky a třeba i fotit.
S životním prostředím souvisí i naše páteční EXKURZE. Navštívili jsme firmu Marius Pedersen, která se stará o odpad z velké části Pardubic i Hradce Králové.
Nejprve nás náš hostitel seznámil s teorií a pak jsme si areál mohli i prohlédnout. Jak řekl Romča: "Jeli jsme se podívat na odpadky!" Co jsme se dozvěděli? Jak se dál nakládá s odpadem, který vyprodukujeme doma či ve škole, zda správně třídíme odpad - a tady máme jeden aha efekt... obal od mléka není vlastně papír, ale plast! Blíží se náš školní sběr papíru a tak nás zajímalo i to, že třeba kartón nebo plata od vajíček se už nesbírají a to proto, že už recyklovat nejdou. Apropo... papír se dá recyklovat jen sedmkrát, sklo oproti tomu stále. Co nás zaujalo nejvíc? Viki rozhodně různě slisované kostky z odpadového materiálu. Zajímal ji rozměr i hmotnost. Kam vyrazíme příště?
Michaela Doubravová a školáci z áčka :)
Dne 20. 11. 2024 se na ZŠ Závodu míru uskutečnila jako každoročně přehlídka rétorických...
Dnes se v 50 m plaveckém bazénu konaly závody základních i středních škol.
...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210, 775 056 070
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz