Vidíte ten úsměv od ucha k uchu na první fotce? Vojta přijmul mou "škaredou" výzvu a rozchechtal sebe i mě na celé kolo. :) Máte to taky tak? :)
Včera jsme si na skypu znovu pěkně popovídali o oblíbených písničkách a zpěvácích. Zase jsem se něco nového přiučila a ještě jsem si u toho zatancovala. :) Povedla se i "zlatá tečka"! To když nám Štěpík, který přišel na řadu jako poslední, pustil Pokáče a jeho Karanténu. To nás rozesmálo všechny. :) Pěkná písnička. :)
V pátek a v pondělí budu na skypu v obvyklý čas opět a kdo budete chtít, přijďte také. V 18:00 úča z áčka volá. :) Budeme si povídat jen tak. Do pondělí večer hlasujeme o tom, co zvolíme za téma ve středu. Mrkněte na skype do chatu a vyberte si. :)
Nová MIMIHÁDANKA dnes nebude. Zkuste se ještě jednou pořádně podívat na fotografii včerejšího miminka a tipujte jméno spolužáka! Zatím mám jen jednu správnou odpověď. :)
UčíTelka dnes prázdniny nemá a připravila si pro vás zajímavý rozvrh:
9:35 - druháčci - Čteme si o Velikonocích a učíme se klást otázky (budeme potřebovat: kartičky z přílohy - lze napsat i jen slova na lístky, papír, tužku)
10:30 - Veselá věda - tady očekávám nějaký zajímavý pokus! :) (budeme potřebovat: 3 syrová vajíčka, 2 talířky z toho jeden tmavější, 2 hrnečky, ocet, svíčku, zápalky, vodu). Jsem zvědavá, co to bude! :)
Včera jsme si psali, kdo byl Jidáš. Víte, kdo nebo co jsou jidášky? Dcery Jidáše to nejsou. :) Je to sladké pečivo, které se obvykle snídá o zeleném čtvrtku. Ano, jmenují se podle onoho nešťastníka a připomínají jeho selhání. Mají tvar provazu, na kterém se Jidáš oběsil, protože ho tížilo svědomí.
Proč se říká, že je čtvrtek zelený? Protože i naši předci byli občas popletové. :) Název vznikl záměnou německých slov grein - pláč a grun - zelený. Slova totiž znějí podobně. :) A tak máme ZELENÝ ČTVRTEK a všechno zelené je v tento den vítáno. :) Připravují se zelené pokrmy, nejčastěji z jarních bylinek jako je kopřiva, špenát, pažitka...
Podle tradice právě dnes zvony odlétají do Říma. Asi ne doslovně, ale obrazně. Na Zelený čtvrtek nezvoní ráno, v poledne, ani večer na klekání.
Na VELKÝ PÁTEK je (státní) svátek. :) Byl to den, kdy byl Ježíš Kristus ukřižován a poté pohřben. Lidé si tento den připomínali půstem. Všude doma bylo ticho, nevařilo se, ani neuklízelo. Zároveň by se nemělo pracovat v zemi - rýt nebo okopávat - a také se nesmí půjčovat žádné věci, aby nebyly v tento magický den očarovány. :)
Podle pověstí se totiž na Velký pátek dějí zázraky a otevírají se poklady. Vše začíná už ráno, kdy se chodili lidé už před východem slunce opláchnout ke studánkám a pramenům. Voda měla v tento den zázračnou moc. Kdo nebo co se s ní omylo, ten nebo to získalo zdraví a sílu. Také se prý v noci otevírají poklady. Poznáme to tak, že různými puklinami ve skalách prosvítá světlo. :) Kdo půjde hledat poklad? :)
BÍLÁ SOBOTA je posledním postním dnem, kdy se očekávalo vzkříšení a nanebevstoupení Ježíše Krista. Zvony se vrátili z dlouhé cesty z Itálie zpět. Hospodyně v sobotu pěkly chléb a připravovaly jídlo na nedělní oběd. Bylo také zvykem, že se o Bílé sobotě vymetal hmyz z domu za zvuku kostelních zvonů nebo že se před kostelem pálily ohně. Také se třáslo s ovocnými stromy, aby byla dobrá úroda. :)
Neděli se říká BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ. Slaví se Zmrtvýchvstání Páně. Všechno má slavnostní atmosféru. Po půstu se může opět začít jíst maso. Velikonoční dobroty se nosily do kostela k posvěcení. Holky v tento den pečou beránky a mazance a kluci si pletou pomlázky. :)
A je tady VELIKONOČNÍ nebo také ČERVENÉ PONDĚLÍ. V tento den chodí chlapci a muži koledovat s pomlázkami k děvčatům, aby si mrskáním vykoledovali vajíčko. To ale nedostanou jen tak ... musí odříkat nebo zpívat různé velikonoční koledy. Ke snídani se jí mazanec a velikonoční beránci, oblíbená je také velikonoční nádivka.
V různých krajích jsou různé zvyky. Některé i stojí za zvážení... :) Například někde platí, že pokud přijdou koledníci po dvanácté hodině, dívky je mohou polít. :) Jasnačka! Má se chodit včas! :)
Proč se říká Velikonočnímu pondělí také červené? Žádný "krvák" v tom nehledejte. Je to díky barveným vajíčkům, kterým se říká kraslice. V minulosti i jejich barvy měly svůj skrytý význam, ale o tom si popovídáme až třeba za rok nebo za dva. :) Teď nám bude stačit informace, že nejčastější barvou kraslice bývala červená a ta je barvou života. :) A proč kluci mrskají pomlázkou? Čerstvé vrbové proutky mají ženy a dívky po - mla - dit. :) Kluci tedy mají zodpovědný úkol a holky musí pro krásu a svěžet něco trochu vydržet. :)
Po Velikonočním pondělí přijde zase "obyčejné" úterý, které si uděláme neobyčejným spolu při našich úkolech. :) Abyste se doma do té doby nenudili, nějaké dobrovolné vám tu nechám. :)
DOBROVOLNÉ ÚKOLY PRO PŘÍŠERKY:
- v souborech zde najdete dva pracovní listy s velikonočními symboly - povídání a úkoly o kraslicích, zajíčkovi a pomlázce. Něco se dozvíte a taky si ozkoušíte, jak pozorně umíte číst a vybarvovat. :)
- A tady jsem pro vás našla jedno cvičení na řazení slov podle abecedy a na procvičení paměti. :) Jak si trochu pomoci? Právě abecedním pořádkem a tím, že si budete jednotlivé předměty představovat - vizualizovat. Jsem zvědavá, jak se vám bude dařit. :)
Mějte se všichni moc fajn, užijte si prázdniny a velikonoční svátky, těšte se z krásného počasí a opatrujte se! Krásné Velikonoce vám přeji!
Michaela Doubravová - úča z áčka :)
Dne 20. 11. 2024 se na ZŠ Závodu míru uskutečnila jako každoročně přehlídka rétorických...
Dnes se v 50 m plaveckém bazénu konaly závody základních i středních škol.
...
Základní škola Pardubice,
Benešovo náměstí 590
adresa:
Benešovo náměstí 590
Pardubice, 530 02
IČO: 60158999
Zřizovatel: Statutární město Pardubice
Datová schránka: gvnhki9
Kancelář školy: 464 629 210, 775 056 070
Ředitelna: 464 629 213, 603 726 653
E-mail: skola@benesovka.cz